Mamatywna
Prawdziwie kochająca żona, spełniona mama i zakochana w ludziach pielęgniarka.

W domu raz chaotyczna iście prawdziwa Kobieta, a raz ceniąca spokój miłośniczka Sigura Rosa'a. Królowa swojej kuchni, uwielbiająca trwonić czas na szarlotkową klasykę, albo cukiniowo - batatową ekstrawagancję.

Introwertyczna domatorka, ceniąca detale, amatorka gór i kotów, wierszokletka, artystka z krwi i kości, grafomanka i Ba!
Spełniona kobieta.

Menu

Dobre złego początki, czyli o trudach ciąży, których nie było.

***

Generalnie, jestem szczęściarą! I to jaką!

Ciąża obeszła się ze mną nad wyraz łagodnie. Nie było mdłości i wymiocin, huśtawki nastrojów rodem z seriali, żylaków, a nawet zatwardzenia. Czułam się świetnie! Kobieco, pięknie, mówię wam! Poważnie. Ba! Nawet spałam lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Jadłam ile mogłam, chodziłam ile chciałam i przytyłam całe 5kg, tak moje panie! 5 kg! Już teraz możecie mnie nienawidzić (spokojnie! spokojnie! doczytajcie do końca).

W 3 miesiącu zdobyłam Trzy Korony, w 7 jeździłam jeszcze na rowerze, a pod jego koniec wzięłam ślub. No co? Przecież brzuszek miałam jak po pochłonięciu niedzielnego obiadku z deserkiem u mamusi, więc pomyślałam czemu nie! Sporo sprzątałam, fotografowałam, chodziłam na jogę dla ciężarnych i spacerowałam, spróbowałam nawet biegać, tak …

Nie oceniajcie mnie nazbyt surowo, wszak na L4 znalazła się dwu etatowa pielęgniarka, regularnie ćwicząca i wędrująca to tu, to tam. Dziś wiem, że nie potrafiłam usiąść porządnie na tyłku i dać sobie odetchnąć, bo w zasadzie dodatkowe 3kg nikogo by nie uraziły. Całe 8 miesięcy, no tak! 8 bo w końcu coś poszło nie tak. Wtorkowy „spacer” do weterynarza z 6kg kotem na ramieniu przesądził sprawę, wyczarował krwawienie z 2,5 cm rozwarciem (które swoją drogą musiało być już jakiś czas) i tak 2 Sierpnia w 36 tygodniu ciąży wylądowałam na porodówce, do dziś nie wiem czy ten inteligentny „spacer” tak naprawdę nas uratował czy wywołał całe zamieszanie. Powstało milion pytań bez odpowiedzi, strach, pretensje i oszukiwanie samej siebie, że jeszcze wrócę do domu. Noc upłynęła nam w rytmie relanium, poranek natomiast przyniósł nieprawidłowe KTG, serduszko malucha zaczęło niebezpiecznie zwalniać. Kolejna była decyzja o cc, szybsza niż fakt położenia mnie na stole operacyjnym wraz z intubacją, wszystko trwało może 5 minut, zasnęłam.

Małemu Liskowi zrobiło się widocznie zbyt ciasno w moim ciążowym brzuszku, bo okręcił się pępowiną z każdej strony, na szczęście i na czas urodził się mając 2,1kg, dziś po 3 miesiącach to 5,7 kg klocek!

Zabawne jest to, że cała sytuacja nie była dla mnie jasna od początku, dopiero widząc swoją kartę gorączkową i diagnozę: Zagrażająca zamartwica płodu, zdałam sobie sprawę z tego, co mogło się wydarzyć. Pamiętam, że siedziałam na łóżku jak osłupiała, czytając tę frazę ciągle od nowa. Nie jestem wam w stanie opisać tego co czułam, to były skrajne i sprzeczne emocje, wiem że z jednej strony byłam szczęśliwa, z drugiej natomiast przerażona. Widzicie, do dziś zachodzę w głowę, co by było gdyby? Gdyby nie krwawienie, gdybym więcej odpoczywała, gdyby decyzja o cc nie zapadła tak szybko?

***

Jedno jest pewne, gdybym mogła przeżyć ten czas jeszcze raz, usiadłabym na swoich czterech literach i klepnęłabym się w głowę, a nie myślała o kolejnym myciu okien.

Mamatywna

Dyskusja:


 1. Marta says:

  To tak jak u mnie…też się za mocno rwałam do roboty

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Człowiek kiedy się stresuje, często wpada w jeszcze szybsze tempo 🙂

 2. Matka Dietetyczka says:

  A ja musiałam zatrzymać się i to dosłownie na 3 tygodnie przed porodem skręciłam mocno kostkę Nie wspominam dobrze tego czasu.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Podejrzewam, że nie było łatwo zostać na sam koniec unieruchomionym :). Pozdrawiam!

 3. Bożena says:

  Jestem osobą, która długo nie usiedzi na miejscu szczególnie latem więc w moim wypadku ciąża może wyglądać podobnie ?

 4. Iza - Kobieca Strona Mamy says:

  Mnie do odpoczywania zmusiły opuchnięte nogi 🙂 i chwała im za to, bo dzięki temu przed porodem mialam jeszcze czas poczytać książki, pooglądać seriale i po prostu wypocząć 😉 Najważniejsze, że wszystko dobrze się dla Was skończyło!

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Chociaż nie wypocznie się na zapas, nie zrobi rezerw ze spokoju, dziś wiem jak to ważne, aby na początku mieć te 200% energii :), warto dać sobie maksimum relaksu, jeśli tylko możemy. Kolejnym razem będę mądrzejsza 😀 o ile Karol pozwoli i zrozumie (ta jasne!) stan mamusi :).

 5. Marzena says:

  Super i bardzo pouczające dla kobiet w ciąży 🙂 więcej odpoczynku mniej pracy

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Bardzo miło czytać! Zależało mi, aby przestrzec, że niezależnie od tego jak dobrze czujemy się w okresie ciąży, warto więcej odpoczywać :). Szczególnie jeśli najbliżsi sami do tego namawiają i wspierają w wielu kwestiach. Dziękuję za Twój czas i zapraszam po więcej!

Dodaj komentarz:

*

Pola oznaczone * są obowiązkowe