Mamatywna
Prawdziwie kochająca żona, spełniona mama i zakochana w ludziach pielęgniarka.

W domu raz chaotyczna iście prawdziwa Kobieta, a raz ceniąca spokój miłośniczka Sigura Rosa'a. Królowa swojej kuchni, uwielbiająca trwonić czas na szarlotkową klasykę, albo cukiniowo - batatową ekstrawagancję.

Introwertyczna domatorka, ceniąca detale, amatorka gór i kotów, wierszokletka, artystka z krwi i kości, grafomanka i Ba!
Spełniona kobieta.

Menu

Bo pasja, niejedno ma imię

***

Dziś przed nami szczególna podróż. Nie będziemy zwiedzać architektonicznych perełek, ani nawet bezkresnych łąk. Dziś odpuścimy sobie spacer na mrozie i deszczu o 3 nad ranem. W ten wyjątkowy dzień, chciałam Was zaprosić na ciepłą herbatę przy kominku. Cisza będzie się przeplatała z kojąca muzyką. Usiądziemy, zjemy po kawałku domowej szarlotki z cukrem pudrem i porozmawiamy. Najprościej, bez pośpiechu, bez zawstydzenia ciszą. Jak przyjaciele. Zapytacie o czym? Otóż intryguje mnie pasja, pasja do życia. To, o tym chciałam z Wami porozmawiać.

***

Każdy z nas tak czy inaczej dąży do szczęścia. Pasja jest jednym z warunków jego osiągnięcia, zgodzicie się kochani? Ludzie to niezwykle złożone istoty, wręcz zachłanne jeśli idzie o spełnienie. Nie chcę pisać, że do pełni szczęścia potrzeba nam pieniędzy, miłości, rodziny i braku problemów, chociaż będzie w tym sporo racji. Trudno rozwijać siebie i zapewniać bezpieczeństwo swojej rodzinie bez funduszy. Trudno znaleźć czas na pasję, będąc cały czas w pracy zarabiając na podstawowe potrzeby.

To wszystko prawda, biegamy, zarabiamy pieniądze, gonimy za szczęściem, za tym co sobie zaplanowaliśmy. Najczęściej za tym, co możemy kupić. Realizujemy nasze cele. I czasem dochodzimy do takiego punktu. Punktu, gdy przestajemy odczuwać radość i satysfakcję ze swojego życia. To trudny moment, jednak nie znam człowieka który nie doświadczył go prędzej czy później. Mówią, że dobrze być świadomym swojego położenia, prawda? Jednak czyż nie jest łatwiej tym, którzy mogę robić dokładnie to, co do nich należy i nie szukają niczego poza tym? Nie pragną niczego więcej od życia. Wystarcza im to, co zbudowali przy pomocy pieniędzy.

Otóż ja mam nieco odmienne zdanie. Świadomość chociażby nie wiem jak trudna, jest cenna. Każda sytuacja nas zmienia, kształtuje. Dopiero, gdy nastaje jakiś przełom, zauważamy że tak naprawdę idziemy w złym kierunku. Często okazuje się, że w biegu codzienność nie mamy czasu, ani nawet ochoty, aby rozglądać się wokół siebie. Mijamy wszystko po drodze, realizując kolejne punkty pomiędzy szlakami. Dopiero świadomość zagubienia, pozwala nam przystanąć. Dzięki czemu możemy się rozejrzeć i ocenić gdzie tak naprawdę jesteśmy. Wtedy warto usiąść na rozdrożu, gdzieś pomiędzy szlakami, wziąć oddech i zastanowić się, gdzie tak naprawdę zmierzamy i w jakim celu. Może się okazać, że aby odkryć to, co zgubiliśmy będziemy musieli zrezygnować z wszystkich znanych nam dróg i znaleźć inną. Najczęściej w codziennej gonitwie gubimy po prostu siebie. Mówiąc najprościej.

***

I tym sposobem dochodzimy do pasji. Często tym, czego nam brak w codzienność jest właśnie ona. Zachwyt nad codziennością. Bo tak rozumiem pasję. W natłoku obowiązków i pragnień jakoś zapominamy, aby zwrócić uwagę na to, co już mamy. Aby docenić te wszystkie małe, oczywiste rzeczy. Rzeczy, które wydają się być naszym standardem.

Spróbuj usiąść na mokrej trawie, nie myśląc że zabrudzisz spodnie.
Spróbuj wyjść z domu, gdy mży. Poczuj na sobie te delikatne krople, poznaj zapach deszczu.
Doświadcz go całym sobą. Pociesz się nim, potraktuj go jak dar.
Spróbuj skupić się na człowieku, którego kochasz. Zauważ go. Zaobserwuj jak się porusza, w jaki sposób mówi.
Przytul go, pocałuj. Inaczej niż zwykle. Poczuj go całym sobą.
Zapomnij o wszystkim.
Spróbuj iść bez celu, przed siebie. Znajdź nowe ścieżki, szukaj alternatywy. Bądź ciekawy.
Spróbuj nie osądzać, nie przewidywać. Czasem zaryzykuj. Daj się zaskoczyć światu.
Daj się zdziwić.
Nie można fascynować się tym, co jak się nam wydaje znamy od podszewki.
Dlatego dziw się, każdego dnia. Szukaj piękna w prostocie i magi w codzienności.
Spróbuj zaufać i mnie i sobie.
Spróbuj kochać wszystko i wszystkich.
Bo pasja niejedno ma imię.
Celebruj swój czas, w ciszy, w muzyce. Znajdź coś co będzie tylko Twoje.
Niech to będzie cokolwiek. Coś co pozwoli Ci wrócić do siebie, gdy cały świat wyda się być przeciwko Tobie.
Warto znaleźć swoją równowagę.
I drogę, która Cię do niej poprowadzi, gdy zabłądzisz.

Szczerze wierzę, że gdy raz odnajdziemy równowagę, ona przy nas pozostanie. Jak cicha muzyka w tle, dodająca otuchy. Być może w trudnych chwilach wyda się Wam, że przepadła. Wtedy dalecy będziecie od szukania dobra, nie mówiąc już o życiu w rytmie pasji. To będzie moment na szukanie ukojenia. Z czasem jednak, zaczniecie wracać do siebie, a razem z Wami wróci zarówno równowaga jak i pasja.

Kto raz pokochał życie, będzie je kochał pomimo wszystko. Z każdym trudem, kochając je bardziej. Zapytacie dlaczego? A gdyby ktoś odebrał Wam wzrok? I oddał po chwili, nie cenilibyście go bardziej? Problem dzisiejszego świata to przekonanie, że wszystko nam się należy. Że to, co mamy to standard. Niestety tak nie jest. Wystarczy ułamek sekundy i zostajemy z niczym. Dlatego uważam, że warto cenić każdą oczywistość. Jednym ze sposobów jest prozaiczna wdzięczność za każdy dzień. Za uśmiech kogoś obcego, za wschód i zachód słońca, za radosny śmiech Waszego dziecka, za bukiet polnych kwiatów, za delikatny śnieg, za ciepłą herbatę albo pyszną kawę, za chwilę dla siebie, za ciepło. Za wszystko.

Tak kochani, wdzięczność i zdziwienie. Dajcie się zafascynować Waszą codziennością. Nawet jeśli trzeba ją będzie odszukać pod stertą brudnych naczyń i prania, pomiędzy gotowaniem obiadu i zmianą pampersów. Ona tam jest i czeka, gotowa na odkrycie. Trzeba tylko dobrze pogrzebać.
I spojrzeć z nieco innej perspektywy. Z perspektywy dziecka.

 

***

Miłego wieczoru kochani.
Życzę Wam, abyście chcieli zobaczyć coś więcej, niż tylko drogę.
Życie jest zbyt piękne, aby je przebiec.

Mamatywna

Dyskusja:


 1. Inspiring Sessions says:

  To prawda, większość z nas ma tak naprawdę wszystko, co jest potrzebne do tego, aby być szczęśliwym: zdrowe i kompletne ciało, bliskich, swój kawałek podłogi – a potem cały świat: jego zapachy, dźwięki, piękno.. A ciągle gonimy za czymś, czym warunkujemy nasze szczęście, zapominając o tym, co mamy i nie doceniając tego. A mamy wiele. Życie daje nam wiele powodów do szczęścia, my jednak – traktując je jako standard, jak napisałaś – ignorujemy je konsekwentnie. Myślę, że musimy nauczyć się zatrzymywać.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Myślę, że nie do końca ta sytuacja jest naszą winą, ten pęd to znak naszych czasów. Aktualnie zatrzymanie się jest trudne, bo jest działaniem wbrew temu, co powszechnie przyjęte 🙂 osoba, która dziś zwalnia, idzie pod prąd. Pozdrawiam!

 2. Rock n Rollowy Autyzm Tata says:

  Pasje są mega ważne. Bez nich usychamy. Piękny tekst. Dziękuje.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Ja rownież dziękuję za to, że poświęciłeś chwilkę na ten tekst :). Pozdrawiam!

 3. cytrynowe drzewo says:

  Ładnie piszesz, trafia do człowieka 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dziękuję za miłe słowa!

 4. Iga says:

  Znalezienie pasji nie jest wcale takie proste. Ale warto je mieć. Kochać życie za to co mamy i znaleźć w nim to co nas na prawdę cieczy. Ja od niedawna śpiewam w chórze- a z jakim skutkiem to się kiedyś okaże 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   W pasji piękne jest to, że nie chodzi tak naprawdę o skutek 🙂 a o samego siebie. Pasja nas wycisza, kształtuje, daje dobre samopoczucie, napędza, wszystko zależy od człowieka :)). Powodzenia i pozdrawiam słońce! 🙂

 5. Agnieszka says:

  Gdy doszłam do słów „Spróbuj usiąść na mokrej trawie, nie myśląc że zabrudzisz spodnie…” zdałam sobie sprawę jaka spięta, powściągliwa i zasadnicza jestem.
  Spontaniczności staram się na nowo uczyć od moich 3-latków 🙂 Może i pasję kiedyś odnajdę 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Na pewno! Maluszki potrafią udowodnić, że świat jest wart docenienia 🙂 i szukania. Pokazują, że to co dostrzegamy, to nie tylko to, co powierzchowne, ale wiele, wiele więcej. Trzeba tylko chcieć spojrzeć szerzej. Życzę Ci, aby Twoja pasja przestała uciekać jak ten biały królik :). Pozdrawiam!

 6. Zabiegana Mama says:

  Polecam sesje wdzięczności, praktykuję je od lat.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Muszę o tym poczytać, dzięki! 🙂

 7. Maja says:

  Balmorhea! <3 Właśnie dzisiaj, zupełnie niezależnie, odgrzebałam ją w starej muzyce i słuchałam i czułam jak śnieg roztapia się w promieniach grzejącego słońca i kapie zasilając jakiś pobliski strumień. 🙂
  Uwielbiam te momenty jak spacer w mżącym deszczu, czy wędrówka w mroźny poranek, podmuch wiatru i ciszę wschodzącego słońca.
  Uwielbiam obserwować ukochane osoby w ich codzienności.
  Uwielbiam medytować.
  Uwielbiam celebrować chwile.
  Staram się ufać coraz bardziej sobie i ludziom.
  Nie oceniać. I każdego przyjmować z miłością, niezależnie od tego, jakie wywołuje we mnie emocje.
  Wiele razy mi nie wychodzi. Ale patrzę w oczy Nomadeczki i wiem, że nie przestanę próbować, dopóki jej wzrok będzie dawał mi siły i dodawał otuchy.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Uwielbiam to sformułowanie „celebrować chwile”. Droga, którą wybrałyśmy nie zawsze jest łatwa. Chociaż staram się odnajdywać piękno i dobro w codzienności, bywają dni że nie jestem w stanie, bywa że się zawodzę na sobie i na swoim wyobrażeniu świata. Później robię kilka kroków w tył i zbieram się w sobie, szukam swojej ścieżki. Cenię te chwile zwątpienia, bo później silniej wierzę w to, w co byłam w stanie zwątpić :). I wraca i sens i uśmiech i fascynacja. W oczach dziecka jest to wszystko :). Te oczy nigdy nie kłamią, oddają się uczuciom i to jest piękno istoty ludzkiej. Naprawdę powinniśmy się uczyć od dzieci 🙂

 8. Karolina z OdNova says:

  Uwielbiam czytać Twoje teksty tyle w nich prawdziwości. Wbrew pozorom najtrudniej jest cieszyć się z najprostszych rzeczy. Biegnąc na oślep, zatracając się w wyścigu w, którym ostatecznie nie wiadomo, jaka jest nagroda, nie dostrzegamy szczęścia, ktore jest na wyciągnięcie ręki…ważne byśmy wystarczająco szybko ocknęli się z tego amoku.
  Piękny wpis.’
  Ściskam

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dziękuję za tak miłe słowa, Ty zawsze potrafisz nadać sens temu, co robię :). Staram się pisać do Was po prostu, zazwyczaj bez planu czy schematów, po prostu to co w danej chwili czuję :).

 9. Darina z Pozytywne Wychowanie says:

  Gdy przeczytałam pierwsze słowa, poczułam hygge 🙂 Potem było tylko lepiej. Uczestniczę aktualnie w treningu mindfulness i znów odkrywam urok płatków śniegu spadających beztrosko na twarz 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Co ciekawe dopiero od niedawna wiem, że to w jaki sposób staram się żyć ma swoją nazwę :). Pozdrawiam cieplutko!

 10. Claudia says:

  Ojej <3. Ale pieknie napisane 🙂 nie bez powodu, mowi sie, ze najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu:)

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dziękuję za tak ciepłe słowa 🙂 sporo piękna jest ukryte w codzienności.

 11. Agata says:

  Pasja to coś, co sprawia, że żyje się bardziej 😉

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dokładnie! 🙂

 12. Iza - Kobieca Strona Mamy says:

  Piękny, motywujący tekst. Powiem Ci szczerze, że długo było w moim życiu tak, że szczęśliwe chwile, to były te, na które długo czekałam np. wakacje za granicą, zmiana pracy, wyjście w góry… Ale teraz wiem, że szczęście, to właśnie te wszystkie małe chwile, które sprawiają nam radość. A codziennie jest ich mnóstwo, trzeba tylko nauczyć się je dostrzegać. I stwarzać. Bo nawet deszczowy dzień może być piękny 🙂 pozdrawiam ciepło :*

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Wiesz, ja w swoim życiu zaczęłam dostrzegać te małe chwile, detale dopiero, gdy było coś nie tak. W chwili, gdy wszystko się waliło, gdy każdy zawodził, próbowałam szukać oparcia w czym innym, w prostocie. Zaczęłam dostrzegać miliony powodów do życia, świat nabrał kolorów. Nie zawsze to potrafię, ale staram się jak najczęściej. Dziękuję za odwiedziny :)).

 13. Lidia says:

  Bardzo szczególny tekst. Myślę, że w zasadzie każdy powinien go przeczytać. W codziennej gonitwie po prostu zapominamy o tym, co dla nas najważniejsze. Zapominamy też o sobie samych, a stąd naprawdę niedaleka droga do frustracji. Prawdziwa pasja może zdziałać naprawdę wiele, a przynajmniej dać radość nam samym, a potem promieniować na otoczenie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz uśmiech i nasze samopoczucie są wyznacznikiem poczucia najbliższych. Uśmiechnięta mama to wesołe dzieci. Sfrustrowany i wiecznie niezadowolony rodzic tworzy równie smutny dom. Pozdrawiam!

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   To bardzo ważne, o czym piszesz. Szczęśliwa mama tworzy wyjątkowy i ciepły Dom. Dlatego też warto szukać siebie, piękna i dobra w otaczającym nas świecie! Dziękuję za tak pozytywny komentarz! Pozdrawiam, cieplutko 🙂

 14. Ania - igimondo.pl says:

  Kiedy nie miała jeszcze dziecka, nie zwracałam uwagi na to co uwielbiam. Na wszystko był czas. Teraz przy malutkiej, każda chwila na realizowanie siebie jest cenna. Pasja pozwala rozwijać się i odrywać od rzeczywistości.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   To o czym piszesz to dla mnie motor do docenienia codzienności :). Kiedy człowiek musi wybierać, okazuje się że wiele rzeczy jest mu zbędnych, zostaje to, co naprawdę ważne 🙂

 15. Małgorzata Ostrowska says:

  Cudowny wpis, uważam, że każy z nas powienien mieś coś swojego, coś co sprawia, ze jest szczęśliwczy.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Coś, co pozwala się na chwilę odciąć, spojrzeć inaczej na świat, siebie, na swoje życie 🙂 pozdrawiam!

 16. Bożena says:

  Trochę bardziej zdarzenia losowe niż mój wybór, ale nagle okazało się, że pasja jest pracą, a praca pasją. A kiedy robię to co lubię, to w sumie nie spędzam ani jednego dnia w pracy.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Pięknie powiedziane 🙂 Praca, która jest pasją to prawdziwe szczęście 🙂

 17. Bookendorfina Izabela Pycio says:

  A swoją drogą, jest tyle perspektyw postrzegania pasji, dla jednych będzie to ekstremalnych sport, kilkumiesięczne podróże, całkowite zakochanie w wykonywanym zawodzie, a dla innych drobne wyzwania, spotkania z ludźmi, czyli chwile spędzone tylko z książkami. 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Masz rację! Dla każdej osoby pasja będzie charakteryzowała się czym innym, dlatego też starałam się pokazać ją z kilku perspektyw, stąd piszę o wielu imionach pasji :). Dla kogoś to czynność, dla mnie fascynacja, dla Ciebie podróż, praca, Dom 🙂

 18. Gosia says:

  Zarazić pasją i odkopywać codzienność – uwielbiam ten artykuł!

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Miło mi, dziękuję! 🙂

 19. Asia says:

  Bardzo mądry, inspirujący tekst.
  Staram się robić, tak jak piszesz, chociaż nie zawsze robię to wystarczająco często. Natomiast to, co zauważyłam, to to, że jeśli słucham serca i podejmę nawet – z pozoru niefortunną decyzję – w ogólnym rozrachunku wychodzi to na dobre. Naprawdę warto czasami przysiąść i zastanowić się, co dalej, jak dalej i czy to dalej nie powinno być nieco inaczej.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Zawsze uważałam, to grunt to podejmowanie decyzji, które są zgodne z naszymi przekonaniami. Nie warto robić czegokolwiek wbrew sobie. Tak jak piszesz, słuchanie serca, w ostatecznym rozrachunku wychodzi nam na dobre :). Pozdrawiam cieplutko!

 20. Sylwia - Fashion Hero says:

  Jak się cieszę, że przeczytałam ten artykuł! Jestem pod ogromnym wrażeniem!
  Właśnie uświadomiłaś mi, jak bardzo łatwo w biegu codziennego życia jest zagubić siebie, w pogoni za dobrami materialnymi tego świata, biegnąc na oślep, tracimy to co jest najcenniejsze. Tracimy swoje życie, swoją pasję, swoje szczęście, miłość, dobroć i wiarę.
  Jak bardzo potrzeba nam wdzięczności za to, co już mamy, za każdy dzień.
  Nam wszystkim na tym świecie właśnie tego życzę, byśmy nigdy nie zgubiły pasji do życia, gdyż mamy je tylko jedno.
  Dziękuję za ten wpis, ściskam mocno! Sylwia

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Twoim komentarzem zrobiłaś mi ogromną przyjemność. To piękne móc kogoś zmotywować do działania swoimi słowami. To znaczy, że warto się nimi dzielić, a i oczywiście pisać dalej 🙂 Dziękuję i pozdrawiam cieplutko!

 21. Katarzyna Wójcik- Respendowicz says:

  Cieszę się,że są jeszcze ludzie z jakimiś pasjami:)) a to moja pasja http://sztukadziecka.com Pozdrawiam

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Ja również się cieszę! Byłam, oglądałam, prace są cudowne, a dzieciaki niesamowicie utalentowane! 🙂

 22. Mama Migotka says:

  Bardzo hmm poważny tesst? ale jednocześnie lekki, zachęcający do zycia, a na pewno pobudzający nasze zycie. To co napisałaś to sama prawda. Ale dziś ciężko o pasję, ja tak mysle. Ludzie biegają, gonią za czasem, który im ucieka. Nie maja czasu na nic więcej. Wystarczy, że czasem wracam póżno z miasto i ludzie pracują do 20-21, wiec kiedy czas na pasję. Temat bardzo trudny , lecz ważny. Idealnie to określiłaś, że czasem dobrze spojrzeeć na coś z perspektywy dziecka.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Masz rację, ciężko o pasję, dlatego też proponuję zwrócenie uwagi na takie dobre aspekty codzienności, aby poczuć z niej radość, zafascynować się tym, co pozornie znamy :). A pasja jako taka, może przyjść z czasem ;).

 23. Magda Zawadzka says:

  Prawda to, pasją trzeba zarażać nie można jej nauczyć.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dokładnie 🙂

 24. Pani Woźna says:

  Piękny tekst! Moje pasje w ciągu życia się zmieniały. Teraz to zdecydowanie fotografia 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   U mnie także, właśnie fotografia wiedzie prym. Człowiek się zmienia, a z nim to, co kocha 🙂

 25. simple.dancer says:

  Bardzo ładnie i inspirująco napisane. Niestety, konsumpcjonizm nie przewiduje sprzedaży pasji, a XXI wiek jest jego synonimem. Mam to ogromne szczęście, że moja praca jest moją pasją, ale aby być tu gdzie jestem poświęciłam wiele. W życiu spotkało mnie wiele przykrości, nauczyłam się odkrywać radość z małych rzeczy 🙂 pozdrawiam!

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Doświadczenie jest warte każdej ceny, szczególnie gdy w końcu prowadzi nas w dobrym kierunku, gdzie czeka na nas to, o co cały czas walczyliśmy. Praca, która staje się pasją to prawdziwe szczęście :).

 26. MamaKarolina says:

  Po zajściu do ciebie człowiek od razu czuje się bardziej uskrzydlony i zmotywowany 😉 Bije od ciebie mega pozytywna energia i ona się udziela.
  Moją pasją zawsze było pisanie. Jednak przez lata tego nie robiłam prawie. Co prawda w pisanie uciekałam zawsze, gdy życie mi się waliło, a ja czułam że niedługo zapadnę się w sobie i w depresji. Wtedy ratowało mi życie, dawało ukojenie. Jednak na co dzień tego nie robiłam. Zaczęłam gubić samą siebie. Założenie bloga mi pomogło pozbierać się do kupy. Realizować pasję i znowu dostrzegać więcej. Nie zawsze jest to łatwe. Nie codziennie się udaje. Jednak trzeba czasem, tak jak mówisz, przystanąć na chwilę i się zastanowić. Po prostu.
  Piękny, pozytywny i kobiecy wpis. Najlepiej czyta się, gdy w wypowiadanych słowach widać sylwetkę ich autora. Tak jest u ciebie 🙂
  Pozdrawiam :*

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   To piękne słowa, dziękuję! 🙂 Cieszę się, że zaczęłaś pisać regularnie, a tym samym walczyć o siebie. Za jakiś czas, wrócisz do tych tekstów i niezależnie od tego czy będziesz z nich zadowolona czy nie, będziesz dumna z siebie. Życzę Ci, aby udało Ci się pisać także po porodzie. Abyś dała sobie tyle czasu ile potrzebujesz, ale gdy nadejdzie Twój moment, wróć i pisz dalej! 🙂

 27. Mama Dwójki says:

  Prawda jest w tym, że z pasją żyje się ciekawiej, pełniej. Ma się w życiu coś co się kocha i co daje nam radość a nawet pozwala oderwać się od tego całego bajzlu codzienności. Tak jak ja, przez obiektyw dostrzegam piękno tego świata, ale o tym to już innym razem.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dokładnie rozumiem, co chcesz powiedzieć o świecie z za obiektywu 🙂 jest pełniejszy, piękny, kompozycyjny.

 28. Gosia says:

  Jej cudowny ten Twój tekst i pełen życiowej prawdy! I ta energia, która z niego bije:)
  Niestety jest wiele ludzi, którzy zapominają, że życie to nie tylko praca i zarabianie pieniędzy.
  Z mężem byliśmy do niedawna korpo szczurkami, teraz poświęcamy się temu co kochamy i jesteśmy o niebo szczęśliwsi. Dodatkowo zarażamy dzieci swoimi pasjami co jest piękne, bo w ten sposób tworzymy coś co zawsze będzie nas łączyć:)
  Pozdrawiam:)

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Piękne jest to co piszesz o zarażaniu dzieci pasją :). Masa ludzi zapomina o tym, że im my jesteśmy lepsi, im więcej wiemy o życiu tym więcej możemy przekazać naszym maluszkom. Tak jak piszesz wspólne spędzanie czasu, chociażby wycieczki w góry czy żeglarstwo, to coś co zostanie Wam na zawsze, coś co bedzie Waszą tradycją i spoiwem. Pozdrawiam cieplutko i dziękuję za cenne słowa!

 29. SAVE THE MAGIC MOMENTS says:

  Że tak powiem właśnie o pasji i miłości do życia jest cały mój blog 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Prawda to :)) buziak!

 30. Klaudyna says:

  Ja pasję samą w sobie postrzegam nieco inaczej. To, o czym tak ładnie opowiadasz, to dls mnie pasja do życia 🙂

  I jednej, i drugiej brakuje wielu ludziom. Zawsze jest mi ich żal, bo zamiast znaleźć w sobie radość z czegokolwiek, wolą siać zamęt i zazdrościć innym.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   I o tej drugiej chciałam pisać 🙂 stąd tytuł, że pasja niejedno ma imię 😉

 31. lomcia says:

  Moją pasją jest rysowanie, o ile można to nazwać pasją. Raczej to nie jest hobby bo poświęcam temu każdą wolną minutę! Ślicznie opisałaś wszystko.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Mnie się także zdarza odpłynąć na papierze 🙂 niestety nie tak często, ale kocham to robić. Pozdrawiam cieplutko 🙂

 32. Izabela says:

  Hmm. . . to co piszesz to mindfulness, radość życia 🙂 piękne , choć nie jest to dla mnie synonim pasji

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Zatem czym jest dla Ciebie pasja życiowa? 🙂

  2. Iwo says:

   Dokładnie tak. Pasja to coś co Cię napędza do działania, to czemu poświęcasz każdą wolną chwilę. To właśnie pasja czasem sprawia, że nic nie widzisz dookoła. Dlatego, czegoś tu nie rozumiem

  3. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Chciałam opisać różne aspekty pasji, skupiając się na tej do życia, a pasji jako takiej poświęciłam nieco mniej uwagi 🙂 wspomniałam, że gdy się ją ma potrafi przywrócić w naszym życiu równowagę, resetuje :). W jednym z pierwszych zdań tekstu napisałam czym dla mnie jest pasja, to taki świat moimi oczami, mam nadzieję że coś rozjaśniłam? 😉 pozdrawiam!

 33. Katjuszka says:

  Pasja sprawia, że życie nabiera barw. 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   To prawda 🙂

 34. Zwykła Matka says:

  Cudownie miec pasję! Ja chyba swojej wciąż szukam, ale jest kilka rzeczy, które potrafia mnie pochłonąć 🙂

  PS na trawie bym nie potrafiła usiąść i nie myśleć , ze jest mokra i brudna :)))

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Haha 🙂 może to właśnie dobry powód do zmiany? Dlaczego nie mogłabyś? Nie czujesz, że to ogranicza radość chwili? Spróbuj kiedyś, podejrzewam, że będzie zabawnie! :))

 35. Arbuziaki-Beata Wilczyńska says:

  Miło się czytało! Człowiek bez pasji, jest człowiekiem smutnym, nie w pełni przeżywającym życie.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Zgadzam się, po co żyć nie przeżywając życia w pełni? 🙂

 36. Iza says:

  Pieknie napisane

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Dziękuję 🙂

 37. Bookendorfina Izabela Pycio says:

  Dzięki pasji dostrzegam blaski codzienności, drobne radości, które kumulują się w całkiem potężną dawkę pozytywnej energii. Czasem coś, co tylko pozornie zostanie naznaczone rutyną staje się czymś uroczym, gwarantującym poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. 🙂

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Trafne spostrzeżenie :). To prawda, rutyna nie jest niczym złym jeśli rozumiemy ją jako poczucie bezpieczeństwa. Wszak u maluszków właśnie podstawą poczucia bezpieczeństwa jest powtarzalność zdarzeń prawda? 🙂

 38. Agar i Piżmo says:

  czytając pomyślałem o American Beauty i Patterson, to są filmy między innymi o tym jak zachwycać się codziennymi rzeczami.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Motyw nagranej reklamówki na wietrze zawsze mnie fascynował. Czysta ulotność, zwyczajność a w tym wszystkim piękno. Pozdrawiam 🙂

 39. Izabela says:

  Z przyjemnością przeczytałam! Czasem zatracam się w codzienności. Pędzę nawet nie wiem gdzie i źle się z tym czuję. Chwila wytchnienia pozwala mi znowu dostrzec to, co naprawdę jest ważne i znowu zaczynam się cieszyć z tych małych rzeczy. To bardzo ważne. Świat wygląda wtedy zupełnie inaczej.

  1. http://www.mamatywna.com/wp-content/themes/mamatywna/assets/images/default_avatar.png
   Mamatywna says:

   Cieszę się, że tekst się spodobał :). Taki reset, o którym piszesz jest bardzo ważny, pozwala się zatrzymać, naładować baterie i iść dalej już spokojnie, bez pośpiechu. Pozdrawiam cieplutko!

Dodaj komentarz:

*

Pola oznaczone * są obowiązkowe